poniedziałek, 31 października 2011

Zima a samochód

Zasady parkowania zimą:
1. zawsze parkujemy przodem do kierunku jazdy
2. wozimy łopatkę do śniegu (najpraktyczniejsza jest składana saperka), oraz  szczotkę do odśnieżania i skrobaczkę
3. na noc nie zaciągamy hamulca ręcznego
4. wycieraczki powinny być odchylone, a jeśli przymarzły do szyby - nie można ich odrywać
Akumulator:
Aby nie odmówił nam posłuszeństwa zimą zadbajmy o niego już teraz. Jeżeli szwankował w zerowej temperaturze, to należałoby się zastanowić nad jego wymianą. Oszczędzimy sobie przykrych niespodzianek i nerwów w czasie większych mrozów podczas tej zimy, ale również podczas kilku następnych. Może więc warto zainwestować w nowy akumulator. Ale póki co możemy oczyścić i nasmarować zaciski, aby miały lepszy kontakt biegunami. Możemy także zakupić pokrowiec na akumulator który na pewno wesprze nasz sprzęt.



Jeśli samochód nie chce zapalić, nie próbujmy metody na "popych" co w automacie jest nie wykonalne. Uszkodzenie paska rozrządu i katalizatora może nas kosztować kilka tysięcy złotych. Pozostaje odpalenie samochodu za pomocą kabli rozruchowych, "pożyczając prąd" od uruchomionego silnika innego pojazdu. Należy przestrzegać zasady, że zaczynamy od połączenia bieguna dodatniego akumulatora innego pojazdu z biegunem dodatnim baterii naszego auta. Następnie drugim przewodem podłączamy biegun ujemny baterii innego pojazdu z metalowym (nieizolowanym) elementem naszego auta z dala od akumulatora. Wtedy odpalamy inny samochód i dopiero po chwili uruchamiamy nasz silnik. Gdy odpali, rozłączamy szybko przewody w odwrotnej kolejności jak podczas łączenia.
Szyby i wycieraczki
Aby uniknąć skrobania szyb i odrywania przymarzniętych wycieraczek wystarczy założyć maty anty szronowe, które zakłada się na noc na przednią szybę. W ostateczności może też być karton z pudełka.
Ruszanie z miejsca.
Z zaśnieżonego miejsca ruszamy powoli na pół sprzęgle, spokojnie i delikatnie wciskając gaz. Koła muszą być wyprostowane. Musimy uważać, aby koła nie buksowały. Utworzy się pod nimi lód i będzie jeszcze trudniej ruszyć. Wtedy też dobrym sposobem jest podłożenie kartonów z pudełka.

4 komentarze:

  1. Tak akurat się składa, że ja niestety ale moje auto musiałam oddać na złomowanie, gdyż już nawet nie było sensu go naprawiać. Na całe szczęście zgłosiłam się bezpośrednio do https://zlomujemy24h.pl/ i wiem, że to był bardzo dobry pomysł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety właśnie najczęściej zimą jest najwięcej problemów z samochodami i ja jestem również zdania, że warto jest w takiej sytuacji zawsze mieć numer do pomocy drogowej. Muszę przyznać, że bardzo fajnie mi się zawsze współpracuje z https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/ i wiem, ze są to właściwi specjaliści.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nikt nie planuje awarii samochodu czy uczestnictwa w wypadku drogowym, ale warto być przygotowanym na takie zdarzenia. Wybierając firmę pomocy drogowej, ważne jest, aby zwrócić uwagę na jej doświadczenie, zakres usług oraz dostępność. https://pomocdrogowagdynia.pl/ to witryna, która prowadzi do firmy z Gdyni, zapewniającej pełen zakres usług pomocy drogowej. Ich gotowość do działania o każdej porze dnia i nocy jest nieoceniona w nagłych wypadkach.

    OdpowiedzUsuń